نصب تمیز ویندوز 8

نصب تمیز به نصب سیستم‌عامل بر روی درایوی که اطلاعات موجود بر روی آن کاملا پاک شده باشد یا اطلاعاتی بر روی آن موجود نباشد گفته می‌شود. این بخش به شما نشان می‌دهد که چطور یک نصب تمیز از ویندوز 8 انجام دهید.


یادداشت: سخت‌افزارهای مورد نیاز برای ویندوز 8

ویندوز 8 بر روی همان سخت‌افزارهای مورد نیاز برای ویندوز ویستا و ویندوز 7 قابل راه‌اندازی‌ست:

پردازشگر: 1 گیگاهرتز یا سریعتر

• رم: 1 گیگابایت (برای 32 بیتی) یا 2 گیگابایت (برای 64 بیتی)

فضای هارد دیسک: 16 گیگابایت (برای 32 بیتی) یا 20 گیگابایت (برای 64 بیتی)

کارت گرافیکی: با قابلیت پشتیبانی از DirectX 9 یا بالاتر

ملزومات اضافه برای استفاده از ویژگی‌های بخصوص:

o برای استفاده از قابلیت لمسی، به تبلت یا نمایشگری که از ویژگی چندلمسی پشتیبانی کند نیاز دارید.

o برای دسترسی به Windows Store به منظور دانلود و راه‌اندازی اَپ‌ها، به یک Connection اینترنت فعال و یک صفحه با حداقل رزولوشن 768*1024

o برای استفاده از ویژگی Snap برای اَپ‌ها، به صفحه‌ای با رزولوشن حداقل 768*1366

دستور کار

1. رایانه را از روی درایو USB یا DVDی نصب ویندوز 8 بوت کنید.

2. تنظیمات زبان‌تان را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک/تپ کنید.

image

3. برای آغاز عملیات نصب بر روی Install Now کلیک/تپ کنید.

image

4. شماره‌ی سریال ویندوز 8تان را در کادر موجود وارد کرده و بر روی Next کلیک/تپ کنید. این شماره سریال معمولاً یا پشت بسته‌ی DVDی نصب ویندوز 8 نوشته‌شده یا در داخل آن، در یک فایل txt با نام Serial.

یادداشت: ممکن است با این مرحله رو به رو نشوید. 

image

5. مربع گزینه‌ی I accept the license terms را تیک زده و بر روی Next کلیک/تپ کنید.

image

6. بر روی گزینه‌ی (Custom: Install Windows Only (advanced کلیک/تپ کنید.

image

7. هارد‌درایو یا پارتیشنی که می‌خواهید ویندوز 8 روی آن نصب شود را انتخاب کنید؛ و بر روی لینک Drive(Options (advanced کلیک/تپ کنید.

یادداشت: اگر درایو یا پارتیشنی که انتخاب کرده‌اید به عنوان اختصاص‌نیافته (unallocated) نمایش داده شده است؛ بجای این مرحله می‌توانید بر روی دکمه‌ی Next کلیک/تپ کنید و به مرحله‌ی 8 بروید چرا که درایو یا پارتیشن‌تان از پیش، خالی‌ست.

image

8. درایو یا پارتیشنی که می‌خواهید یک نصب تمیز از ویندوز 8 بر روی آن انجام دهید را انتخاب کنید؛ در مورد نحوه‌ی نصب ویندوز 8 بر روی آن درایو یا پارتیشن؛ یکی از گزینه‌های آمده در نکته‌ی زیر را انجام دهید. پس از اتمام بر روی Next کلیک/تپ کنید.

یادداشت: اگر درایو‌های‌تان را در یک RAID تنظیم کرده‌اید و در فهرست آورده نشده‌اند؛ می‌بایست درایو فلش USB حاوی درایورهای آن RAID را به رایانه متصل کنید؛ بر روی Load Driver کلیک/تپ کنید؛ از روی درایو USB، پوشه‌ای که حاوی درایورهای آن RAID است را انتخاب کنید تا نصب شوند. بعد از آن، درایو‌های RAIDتان به منظور انتخاب برای نصب ویندوز 8، قابل دسترسی خواهند بود.

نکته: (Drive options (advanced

اگر بر روی هارد دیسک‌تان تنها یک پارتیشن دارید و می‌خواهید ویندوز 8 را بر روی آن نصب کنید؛ آن هارد دیسک را انتخاب کرده و برای اختصاص‌نیافته کردن آن بر روی گزینه Delete کلیک/تپ کنید (در صورتی که غیرفعال (خاکستری) نیست).

اگر بر روی هارد دیسک‌تان بیش از یک پارتیشن دارید و می‌خواهید ویندوز 8 را تنها بر روی یکی از پارتیشن‌های آن نصب کنید و دیگر پارتیشن‌ها را همانطور باقی بگذارید؛ آن پارتیشنی که می‌خواهید ویندوز 8 را بر روی آن نصب کنید؛ انتخاب کرده و بر روی گزینه‌ی Format کلیک/تپ کنید.

اگر بر روی هارد دیسک‌تان بیش از یک پارتیشن دارید و می‌خواهید همه‌ی آن‌ها را یکپارچه کنید تا به صورت یک پارتیشن واحد درآیند؛ هر یک از پارتیشن‌ها را انتخاب کرده و بر روی گزینه‌ی Delete کلیک/تپ کنید تا جایی که تنها یک فضای اختصاص‌نیافته (Unallocated) باقی بماند (همچون آنچه در تصویر زیر نشان داده شده است).

به منظور جدا کردن بخشی از یک پارتیشن، پارتیشنی را که می‌خواهید بخشی از آن را جدا کنید؛ انتخاب کرده و بر روی گزینه‌ی Extend کلیک/تپ کنید. مقدار فضایی که می‌خواهید از آن پارتیشن جدا کنید را بر حسب مگابایت (1 گیگابایت=1024 مگابایت) وارد کنید. حالا پارتیشن اضافه‌شده‌ی جدید را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک/تپ کنید.

یادداشت: اگر می‌خواهید پارتیشن 350 مگابایتی System Reserved را نیز پس از عملیات نصب داشته باشید؛ می‌بایست پارتیشنی که می‌خواهید ویندوز 8 را بر روی آن نصب کنید Delete نمایید تا به یک فضای اختصاص‌نیافته (Unallocated) تبدیل شود. سپس آن فضای اختصاص‌نیافته را برای نصب ویندوز 8 انتخاب کنید.

اگر نمی‌خواهید پارتیشن 350 مگابایتی System Reserved را داشته باشید؛ یک پارتیشن یا درایو فرمت‌شده برای نصب ویندوز 8 بر روی آن انتخاب کنید.

image

9. هم‌اکنون نصب ویندوز 8 آغاز می‌شود.

یادداشت: در طول فرآیند نصب، ممکن است صفحه‌ی نمایشگرتان فلاش بزند و رایانه‌ی‌تان چند بار از نو راه‌اندازی شود.

image

10. زمانی که به این مرحله رسیدید، در کادر PC Name برای رایانه‌تان یک نام وارد کنید (مثلا: Salamian-PC)؛ سپس بر روی Next کلیک/تپ کنید.

image

11. بسته به این که می‌خواهید تنظیمات مقدماتی ویندوزتان چگونه باشد؛ یکی از دکمه‌های Use express settings یا Customize را انتخاب کنید.

الف: اگر Use express settings را انتخاب می‌کنید؛ به مرحله‌ی 16 بروید.

ب: اگر Customize را انتخاب می‌کنید؛ از مرحله‌ی 12 ادامه دهید.

image

12. در صورتی که رایانه‌ی‌تان با رایانه‌های دیگری شبکه می‌باشد؛ تنظیمات اشتراک‌گذاری (Share) دلخواه‌تان را انتخاب کنید.

image

13. تنظیمات امنیتی مورد نظرتان را برای Windows Update و IE انتخاب کنید؛ و بر روی Next کلیک/تپ کنید.

image

14. تنظیمات مربوط به ارسال اطلاعات برای بهبود ویندوز و اَپ‌ها را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک/تپ کنید.

image 

15. تنظیمات مربوط به بررسی آنلاین برای یافتنِ راه‌حلِ مشکلاتِ احتمالی در ویندوز 8 را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک/تپ کنید.

image

16. بسته به این که می‌خواهید با یک حساب مایکروسافت بوسیله‌ی Windows Live ID‌ی‌تان (آدرس ایمیل Windows Live) وارد ویندوز 8 شوید یا با یک حساب کاربری محلی، یکی از مراحل 17 یا 18 را انجام دهید.

image 

17. اگر می‌خواهید با یک حساب مایکروسافت وارد ویندوز 8 شوید

یادداشت: حساب مایکروسافت:

• از آدرس ایمیل Windows Live ID‌ی‌تان به همراه گذرواژه‌ی آن برای ورود به ویندوز 8 استفاده می‌کنید.

• زمانی که با یک حساب مایکروسافت وارد ویندوز 8 شوید؛ رایانه‌ی‌تان به فضای ابری متصل می‌شود.

• اطلاعات تماس و آخرین وضعیت‌های دوستان‌تان از Hotmail، Facebook، Tweeter، LinkedIn، و دیگر حساب‌ها به طور خودکار بروزرسانی می‌شوند.

• می‌توانید به عکس‌ها، اسناد، و دیگر فایل‌های‌تان در SkyDrive، Facebook، Flickr و دیگر حساب‌ها بدون نیاز به Sign in شدن در تک‌تک آن‌ها، دسترسی داشته و هر چه را که مایل بودید به اشتراک بگذارید.

• تنظیمات شخصی‌تان در هر رایانه‌ای که دارای ویندوز 8 باشد و شما با این حساب در آن Sign in شوید؛ همگام‌سازی می‌شود. این تنظیمات شامل تم‌ها، تنظیمات زبان، وبسایت‌های موجود در فهرست علاقه‌مندی‌‌های‌تان در مرورگرتان، و اَپ‌ها می‌باشد.

• می‌توانید به اَپ‌های موجود در Windows Store دست پیدا کنید و در هر رایانه‌ای که دارای ویندوز 8 باشد و شما با این حساب در آن Sign in شوید؛ از آن‌ها استفاده کنید.

• به راحتی به اَپ‌های‌تان به طور همزمان در چند رایانه‌ی دارای ویندوز 8 دست یابید. تنظیمات آن اَپ‌ها و وضعیت‌شان پس از آخرین استفاده در تمامی رایانه‌های دارای ویندوز 8تان هم‌گام می‌شود.

• می‌توانید پرکاربردترین تنظیمات ویندوزتان را به حساب کاربری‌تان مرتبط کنید. با این کار، تنظیمات ذخیره شده در تمامی رایانه‌های دارای ویندوز 8- زمانی که با این حساب Sign in شوید- قابل دسترسی خواهند بود. به این ترتیب هر رایانه‌ای که از آن استفاده می‌کنید آن تنظیمات را در خود اعمال می‌کند.

• همچنین می‌توانید با Sign in شدن در اعتبارها، در زمان صرفه‌جویی کنید. به این خاطر که همان اعتبار‌ها برای اَپ‌ها و وبسایت‌های مختلفی که از آن‌ها استفاده می‌کنید دسترس‌پذیر هستند و شما می‌توانید بدون این که مجبور باشید هربار اعتبار‌ها را وارد کنید به آن‌ها دوباره دسترسی پیدا کنید.

• می‌توانید به طور خودکار در اَپ‌ها و سرویس‌هایی که از Windows Live ID به عنوان گواهینامه استفاده می‌کنند؛ Sign in شوید.

یادداشت: ممکن است به علت عدم دسترسی به اینترنت با این مرحله رو به رو نشوید و به خودکار، حساب کاربری محلی برای‌تان در نظر گرفته شود. بعد از ورود به ویندوز و محیا شدن امکان دسترسی به اینترنت، می‌توانید حساب ورودی خود را به حساب مایکروسافت تغییر دهید (بزودی منتشر می‌شود).

الف: در کادر Email address، آدرس ایمیل Windows Live IDی‌تان را تایپ کرده و بر روی Next کلیک/تپ کنید.

ب: گذرواژه‌ی مربوط به آن را هم در کادر Password وارد کرده و روی Next کلیک/تپ کنید.

یادداشت: اگر آدرس Windows Live ID ندارید، بر روی لینک Sign up for a Microsoft account کلیک/تپ کنید تا یک ID بسازید.

image

پ: در صورت تمایل اطلاعات مربوط به امنیت حساب کاربری‌تان را هم وارد کرده و بر روی Next کلیک/تپ کنید. این اطلاعات برای افزایش امنیت حساب و همچنین برای بازیابی گذرواژه‌ی حساب کاربری‌تان، در صورت فراموش کردن، به کار خواهد آمد.

image

ت: حالا ویندوز 8 در حال آماده‌سازی رایانه‌ با حساب مایکروسافت‌تان است.

ث: به مرحله‌ی 19 بروید.

18. اگر می‌خواهید با یک حساب کاربری محلی وارد ویندوز 8 شوید

یادداشت: حساب محلی:

• از یک نام کاربری (و گذرواژه در صورت تمایل) برای ورود به ویندوز 8 استفاده می‌کنید؛ درست همانند ویندوز ویستا و 7.

• یک حساب کاربری محلی تنها امکان دسترسی به رایانه‌ای را می‌دهد که این حساب بر روی آن قرار دارد. برای هر رایانه‌ای که با آن کار می‌کنید به یک حساب کاربری جداگانه نیاز دارید.

• هیچ‌یک از تنظیمات‌تان در میان رایانه‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنید همگام‌سازی نمی‌شوند و از هیچ‌یک از مزایای اتصال رایانه‌ی‌تان به فضای ابری برخوردار نخواهید بود.

یادداشت: ممکن است به علت عدم دسترسی به اینترنت با این مرحله رو به رو نشوید و به خودکار، حساب کاربری محلی برای‌تان در نظر گرفته شود.

الف: بر روی لینک Sign in without a Microsoft account کلیک/تپ کنید.

ب: بر روی دکمه‌ی Local account کلیک/تپ کنید.

image

پ: در کادرهای مربوطه، نام‌کاربری، گذرواژه، و یادآورنده‌ی گذرواژه را برای حساب کاربری‌تان (که از نوع Administrator است) تایپ کنید؛ و بر روی Next کلیک/تپ کنید.

یادداشت: نام کاربری‌تان باید از نام رایانه‌ای‌ که در مرحله‌ی 10 وارد کرده بودید متفاوت باشد.

image

ت: هم اکنون ویندوز 8 در حال آماده‌سازی رایانه‌ با حساب کاربری محلی‌تان است.

ث: از مرحله‌ی 19 ادامه دهید.

19. تمام! به ویندوز 8 خوش آمدید.

image

20. در صورتی که ممکن است گذرواژه‌تان را فراموش کنید؛ مؤکدا توصیه می‌شود که برای حساب کاربری‌تان یک دیسک بازیابی گذرواژه ایجاد کنید (بزودی منتشر می‌شود). می‌توانید از این دیسک برای بازنشانی گذرواژه حساب کاربری‌تان (بزودی منتشر می‌شود) استفاده کنید.

21. درایورهای مورد نیاز برای قطعات رایانه‌ی‌تان را نصب کنید.

منبع:

www.eightforums.com

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s