ویرایش رجیستری از طریق یک فایل reg.

این راهنما گام به گام نحوه اضافه کردن، ویرایش کردن، یا حذف کلید‌زیرشاخه‌های و مقدارهای رجیستری را با استفاده از فایل .reg توضیح می‌دهد. Regedit.exe از فایل‌های .reg برای واردسازی و استخراج کلید‌زیرشاخه‌ها و مقدارها استفاده می‌کند. می‌توانید از این فایل‌های .reg برای ایجاد تغییراتی در رجیستری سایر رایانه‌های مبتنی بر ویندوز استفاده کنید. زمانی که یک فایل .reg را اجرا می‌کنید، محتویات آن با رجیستری محلی ادغام می‌شود. بنابراین، می‌بایست فایل‌های .reg را با هشدار توزیع کنید.

هر فایل .reg از ترکیبات زیر تشکیل شده است:

نسخه Registry Editor

خط خالی

[مسیر‌رجیستری‌1]

"داده‌1:نوع‌داده‌1"="نام‌مقدار‌1"

"داده‌2:نوع‌داده‌2"="نام‌مقدار‌2"

خط خالی

[مسیر‌رجیستری‌2]

"داده‌3:نوع‌داده 3"=نام‌مقدار3"

که:

نسخه Registry Editor: نسخه‌ای از ابزار ویرایش رجیستری ویندوز که فایل رجیستری برای آن ساخته شده است. برای ویندوز‌های 2000، XP و Server 2003 نسخه 5.00 می‌باشد که به صورت Windows Registry Editor Version 5.00 در ابتدای فایل رجیستری درج می‌شود و برای ویندوزهای 98 و NT .40 نسخه 4 می باشد که به صورت REGEDIT4 آورده می‌شود. عنوان REGEDIT4 روی ویندوزهای 2000، XP و Server 2003 هم کار می‌کند.

خط خالی: یک خط خالی‌ست. این خط موجب شناسایی مسیرهای رجیستری جدید می‌شود و وجود آن الزامی‌ست.

مسیررجیستری: کلیدها و کلید‌زیرشاخه‌هایی است که برای رسیدن به دیتایی که قصد اضافه کردن یا تغییر دادن آن را دارید؛ باید طی شود. مسیر را باید در دو کروشه محصور کنید و هر کلید را با یک / از کلید‌زیرشاخه‌اش جدا کنید. برای مثال:

[HKEY_LOCAL_ MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\System]

یک فایل .reg می‌تواند حاوی چندین مسیر باشد. هر کلید یا کلید‌زیرشاخه‌ای که در رجیستری موجود نباشد، ایجاد شده و به آن اضافه می‌شود. محتویات فایل‌ .reg به ترتیبی که در آن وارد کرده‌اید به رجیستری ارسال می‌شوند. بنابراین، اگر می‌خواهید یک کلید‌زیرشاخه جدید به همراه کلیدزیرشاخه دیگری در داخل آن ایجاد کنید، می‌بایست آن‌ها را به ترتیب صحیح وارد کنید.

نام مقدار: نام مقداری است که می‌خواهید آن را وارد رجیستری کرده و یا تغییر دهید. اگر مقداری که در فایل .reg است در رجیستری موجود نباشد، به آن اضافه می شود (به همراه داده آن مقدار). اگر مقداری موجود باشد، داده مندرج در داخل فایل .reg با داده آن مقدار جایگزین می‌شود. علائم نقل قول نام مقدار را در خود محصور می‌کنند. به دنبال نام مقدار بلافاصله یک علامت مساوی می‌آید.

نوع داده: نوع داده‌ برای مقدار رجیستری می‌باشد و بلافاصله پس از علامت مساوی می‌آید. برای همه انواع داده بجز REG_SZ (یک string value)، به دنبال نوع داده یک علامت دونقطه می‌آید. اگر نوع داده REG_SZ باشد، اصلا نیاز به وارد کردن نوع داده یا دونقطه نیست. Registry Editor به طور خودکار نوع داده را REG_SZ فرض می‌کند. در جدول زیر انواع داده‌های رجیستری فهرست شده است:

سیستم عددی در .reg

نوع‌ داده

hexadecimal

REG_BINARY

hexadeximal و decimal

REG_DWORD

hexadecimal

REG_EXPAND_SZ

hexadecimal

REG_MULTI_SZ

داده: بلافاصله پس از دونقطه می‌آید (یا علامت مساوی، در صورتی که نوع داده REG_SZ باشد) و باید در قالب مناسب باشد (برای مثال، string یا hexadecimal). از قالب hexadecimal برای داده‌های باینری استفاده کنید.

تذکر: می‌توانید برای یک مسیر رجیستری چند خط دیتا وارد کنید.

تذکر: فایل .reg می‌بایست در انتها حاوی یک خط خالی باشد.

افزودن کلیدهای زیرشاخه به رجیستری یا افزودن و تغییر دادن مقدارهای رجیستری

برای اضافه کردن یک کلیدزیرشاخه رجیستری یا افزودن و تغییردادن یک مقدار رجیستری، تغییرات مورد نظرتان را در رجیستری ایجاد کرده و سپس آن کلید یا کلید‌‌زیرشاخه‌ها را استخراج کنید. کلید‌‌زیرشاخه‌های استخراج شده به طور خودکار در قالب فایل‌های .reg ذخیره می‌شوند. برای ایجاد تغییرات در رجیستری و استخراج کردن تغییرات‌تان در یک فایل .reg، از این مراحل پیروی کنید:

1. روی Start کلیک کنید، روی Run کلیک کنید، در کادر آن تایپ کنید regedit، و سپس روی OK کلیک کنید.

2. آن کلید‌‌زیرشاخه‌ای که در خود، آیتم یا آیتم‌هایی که قصد تغییر آن‌ها را دارید؛ نگه می‌دارد را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.

3. روی منوی File کلیک کنید، و سپس گزینه Export را انتخاب کنید.

4. این مرحله از آن کلید‌‌زیرشاخه، پیش از هیچ تغییری پشتیبان‌گیری می‌کند. اگر تغییرات‌تان منجر به بروز مشکلی شد می‌توانید این فایل را بعدا به رجیستری برگردانید.

5. در کادر File name، برای ذخیره فایل .reg حاوی دیتا‌های اورجینال رجیستری، یک نام تایپ کنید و سپس روی Save کلیک کنید.

تذکر: از نامی استفاده کنید که محتویات آن را به خاطرتان بیاورد، نظیر یک ارجاع به نام کلید‌زیرشاخه.

6. در قاب سمت راست، آیتم‌های رجیستری‌ای که می‌خواهید را اضافه کرده یا تغییر دهید.

7. مراحل 3 و 4 را برای استخراج آن کلید‌زیرشاخه تکرار کنید، اما از یک نام متفاوت برای فایل .reg آن استفاده کنید. می توانید از این فایل .reg برای ایجاد تغییرات رجیستری در رایانه‌های دیگر استفاده کنید.

8. تغییرات‌تان را در رایانه محلی‌تان آزمایش کنید. اگر منجر به بروز مشکلی شدند، روی فایلی که حاوی دیتاهای اورجینال رجیستری است دو بار کلیک کنید تا به وضعیت اولیه‌اش باز گردد. اگر تغییرات ایجاد شده آن طور که انتظار می‌رفت عمل کردند، می‌توانید فایل .regی که در مرحله 6 ایجاد کرده‌اید را با استفاده از متد بخش توزیع تغییرات رجیستری در همین راهنما به رایانه‌های دیگر توزیع کنید.

حذف کلید‌ها و مقدارهای رجیستری

برای حذف یک کلید رجیستری با یک فایل .reg، یک علامت – پیش از مسیر رجیستری در فایل .reg قرار دهید. برای مثال، به منظور حذف کلید‌زیرشاخه Test از کلید رجیستری زیر:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software

در فایل .reg یک علامت – در پشت کلید رجیستری زیر می‌گذاریم:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Test

مثال زیر فایل .regی ست که می‌تواند این کار را انجام دهد:

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Test]

برای حذف یک مقدار رجیستری در یک فایل .reg، یک علامت – پس از علامت مساوی به دنبال نام دیتا می‌گذاریم. برای مثال، برای حذف مقدار رجیستری TestValue از کلید رجیستری زیر:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Test

یک علامت – پس از "TestValue"= در فایل .reg می‌گذاریم. مثال زیر یک فایل .reg است که می‌تواند این کار را انجام دهید.

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Test

"TestValue"=-

برای ایجاد این فایل .reg از Regedit.exe برای استخراج کلید رجیستری‌ای که می‌خواهید حذف کنید استفاده کنید، و سپس با استفاده از Notepad برای ویرایش فایل .reg و گذاشتن علامت – اقدام کنید.

تغییر نام کلیدها و مقادیر رجیستری

برای تغییر نام یک کلید یا مقدار، کلید یا مقدار مورد نظرتان را حذف کنید، و سپس یک کلید یا مقدار جدید با نام جدیدی که مد نظرتان است ایجاد کنید.

توزیع تغییرات رجیستری

می توانید یک فایل .reg را از طریق یک پیغام ایمیل به کاربران دیگر ارسال کنید یا یک فایل .reg را روی یک شبکه به اشتراک بگذارید و دیگر کاربران متصل به شبکه مستقیما برای اجرای آن اقدام کنند.

منبع:

www.support.microsoft.com

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s