خودکارسازی وظایف حفظ و نگهداری ویندوز 7

چند کار برای نگهداری از ویندوز است که باید به طور مرتب آن ها را انجام دهیم ولی اکثر اوقات فراموش می کنیم. در اینجا نحوه خودکارسازی مهمترین این کارها را در ویندوز 7 خواهید آموخت.

نگاهی خواهیم داشت به خودکارسازی بعضی از کارهای متداول نظیر Disk Cleanup، Check Disk، Defragment ، پشتیبان گیری و… . تنظیم کردن هر کدام از این کارها کمی زمان می برد اما وقتی که  تمام شود خاطرتان برای همیشه از تمیز و به روز بودن سیستم تان آسوده خواهد بود.


خودکارسازی Cleanup کردن درایوها

اگر می خواهید خیالتان از بابت فضای کافی بر روی درایوها و حذف فایل های قدیمی و زائدی که دیگر نیازی به آنها ندارید راحت شود؛ می توانید ابزار Disk Cleanup را زمانبندی کنید تا در زمان های مشخصی این کار را برایتان انجام دهد.

image22

در صورت تمایل می توانید به جای آن، ابزار رایگان CCleaner را برای راه اندازی خودکار، نصب و تنظیم کنید که فایل های زائد بیشتری را هم پاک می کند. این ابزار می تواند تاریخچه مرورگر اینترنت، حافظه برنامه ها، و … را هم خالی کند.

خودکارسازی پشتیبان گیری ها برای حفظ امنیت اطلاعات

مهمترین کاری که کاربران ویندوز می بایست انجام دهند اطمینان از پشتیبان گیری از اطلاعات است. با انجام این کار دیگر مهم نیست که چه بلایی سر رایانه تان بیاید، همیشه می توانید به فایل هایتان دسترسی پیدا کنید حتی از یک رایانه دیگر. اگر رایانه تان به طور کامل از بین رفت، می توانید فایل هایتان را روی رایانه جدیدتان بازیابی کنید.

پشتیبان های محلی

ویندوز 7 در این زمینه همراه خود ابزاری با کاربری آسان به نام Backup and Restore دارد  که در تمامی ویرایش های آن موجود است و می تواند از فایل های مورد نظرتان پشتیبان گیری کند، که البته می تواند شامل ایجاد یک System Image هم باشد.

sshot-2010-09-30-15-44-13

ابزار Backup and Restore برایتان امکان تنظیم زمانبندی برای دوره های پشتیبان گیری از فایل هایی که تعیین کرده اید را فراهم می کند. این دوره ها می توانند روزانه، هفتگی، یا ماهانه باشند. به انتخاب خودتان بستگی دارد اما اگر پشتیبان گیری به طور مرتب انجام شود قطعا برایتان بهتر است.

sshot-2010-09-30-15-44-59

خودکارسازی عملیات Defrag برای روان نگه داشتن کارکرد درایوها

یکی از کارهای جالب ویندوز 7 این است که ابزار Disk Defragmenter به طور پیش فرض برای راه اندازی در ساعت 1 نیمه شب هر چهارشنبه زمانبندی شده است، با این حساب دیگر نیازی به رسیدگی به این کار ندارید. در صورت تمایل می توانید زمانبندی Defragmenter را به انتخاب خود تغییر دهید؛ اما شاید دلیلی برای تغییر آن وجود نداشته باشد.

sshot-2010-10-03-16-00-35

در صورتی که مایلید زمانبندی Defragmenter را تغییر دهید از مراحل زیر پیروی کنید:

1. ابزار Disk Defragmenter را از آدرس زیر پیدا و اجرا کنید:

Start=>All Programs=>Accessories=>System Tools=>Disk Defragmenter

2. از داخل پنجره آن روی دکمه Configure schedule… کلیک کنید.

3. از پنجره ای که روی صفحه ظاهر می شود به ترتیب دوره راه اندازی، روز، ساعت و درایوهایی که می خواهید یکپارچه سازی شوند را تعیین کنید و سپس روی OK کلیک کنید.

4. در پایان پنجره Disk Defragmenter را ببندید.

خودکارسازی Check Disk

ابزار chkdsk.exe در ویندوز امکان اسکن کردن درایوها برای یافتن خطاها و تعمیرشان را فراهم می کند، و این کار را می توان از طریق خط فرمان و Task Scheduler خودکارسازی کرد، به خاطر این که گاهی برای عمل کردن نیاز به راه اندازی مجدد رایانه دارد، شاید بهتر باشد که این کار را اغلب به صورت دستی انجام دهید.

اگر می خواهید این ابزار را به صورت خودکار راه اندازی کنید، به ترتیب زیر عمل کنید:

1. برنامه Task Scheduler را از طریق کادر جستجوی منوی Start یا پیروی از نشانی زیر اجرا کنید:

Start=>All Programs=>Accessories=>System Tools=>Task Scheduler

2. از قاب سمت راست پنجره آن روی …Create Basic Task کلیک کنید.

3. برای این وظیفه یک نام تعیین کنید و سپس روی Next کلیک کنید.

4. با انتخاب گزینه Weekly تعیین کنید که این وظیفه هر هفته یک بار انجام شود و سپس روی Next کلیک کنید.

5. تاریخی که می خواهید انجام این وظیفه از آن تاریخ به بعد رسما آغاز شود را تعیین کنید و سپس ساعت و آن روزی از هفته که می خواهید این وظیفه در آن ساعت و روز انجام شود را تعیین کنید و سپس روی Next کلیک کنید.

6. گزینه Start a program را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

7. در کادر program/script عبارت chkdsk.exe را وارد کرده و سپس با استفاده از نشانوند های موجود در انتهای این بخش در کادر Add arguments یک یا چند نشانوند وارد کنید و پس از آخرین نشانوند نام الفبایی درایوهایی که می خواهید به طور خودکار Check Disk شوند را وارد کنید. مشابه زیر:

/F D: E: F:

و سپس روی Next کلیک کنید.

تذکر: به این خاطر که معمولا درایو :C (ذرایوی که ویندوز در آن نصب است) در حال استفاده است نمی توان Check Disk کردن آن را خودکارسازی کرد ولی می توان آن را زمانبندی کرد تا در نوبت بعدی که رایانه بوت می شود Check Disk شود. در صورتی که در مرحله فوق درایو :C را هم اضافه کنید با پیغامی رو به رو می شوید که همین مساله را بیان می کند. در صورت تمایل برای زمانبندی کافیست در پاسخ حرف Y را وارد کرده و Enter کنید. تا زمانی که به این پیغام پاسخ ندهید Check Disk خودکار درایو بعدی آغاز نخواهد شد!

8. پس از اطمینان از درستی تمامی تنظیمات در صفحه Summary، پس از تیک زدن گزینه Open the Properties dialog… روی Finish کلیک کنید.

9. در کادر محاوره ای که ظاهر می شود به زبانه Actions بروید و روی دکمه New کلیک کنید در کادر Program/script عبارت shutdown را وارد کنید و سپس هر دو پنجره را OK کنید. با این کار پس از اتمام Check Disk رایانه به طور خودکار خاموش خواهد شد.

sshot4ca96b66e00b0

برای اطمینان از این که ویندوز  در زمانی که در حال کار با رایانه هستید این وظیفه را آغاز نمی کند می توانید از طریق زبانه Conditions تعیین کنید که تنها زمانی که رایانه برای مدت مشخصی بیکار است انجام این وظیفه آغاز شود.

sshot4ca96e335ad49

خودکارسازی Windows Update برای بروز نگه داشتن رایانه

هرچند نیازی به گفتن ندارد، یکی از مهمترین کارهایی که می توانید خودکارسازی کنید Windows Updatesاست. می توانید آن را طوری پیکره بندی کنید که آپدیت های مهم و توصیه شده را دانلود و به طور خودکار نصب کند یا این که فقط دانلود کند و شما تعیین کنید که چه وقت نصب شوند.

sshot-2010-10-01-00-21-50

برای دستیابی به گزینه های مربوطه:

1. پنجره Control Panel را باز کنید.

2. از قسمت بالا- سمت راست View by را بر روی Large icons تنظیم کنید.

3. روی آیکون Windows Updates کلیک کنید.

4. از قاب سمت چپ پنجره روی Change Settings کلیک کنید.

5. از منوی بازشوی موجود در زیر قسمت Important updates گزینه مورد نظرتان را انتخاب و سپس بر روی دکمه OK کلیک کنید.

خودکارسازی ویروس کش برای بررسی معرفه ها و اسکن کردن رایانه

یکی از کارهای امنیتی مهم، اطمینان حاصل کردن از بروز بودن نرم افزار ضدویروس و راه اندازی خودکار آن است. نحوه تنظیم این وظیفه در هر برنامه با دیگری متفاوت است، اما اکثرا گزینه ای برای بروز کردن فایل های معرفه و اسکن خودکار دارند. برای مثال تنظیم کردن Microsoft Security Essentials محبوب ما کار ساده ایست. اگر چه در حالت پیش فرض برای چنین منظوری تنظیم است اما در صورتی که مایلید آن را مطابق خواست خودتان تنظیم کنید از مراحل زیر پیروی کنید:

1. روی آیکون آن در کنار ساعت دو بار کلیک کنید تا پنجره آن ظاهر شود.

2. به زبانه Settingsرفته و از قاب سمت چپ بر روی Scheduled scan کلیک کنید.

3. تیک گزینه …Run a scheduled scan را باقی گذاشته و روز، ساعت و نوع اسکنی که می خواهید به طور خودکار انجام شود را تعیین کنید.

4. تیک گزینه Check for the latest virus and spyware definitions را هم باقی بگذارید.

5. در پایان روی دکمه Save Changes کلیک کرده و پنجره MSE را ببندید.

تذکر: البته، اکثر برنامه های ضدویروس برای بروز کردن خودکار فایل های معرفه تنظیم هستند، اما بهتر است که مجددا بررسی کنید تا مطمئن شوید.

MSE Schedule

برنامه های ضدجاسوس

اگر از ابزار ضدبدافزار دیگری هم در کنار نرم افزار ضدویروس تان استفاده می کنید، مطمئن شوید که برای یافتن خودکار جدیدترین فایل های معرفه و اسکن تنظیم شده باشد.

به روز نگه داشتن خودکار درایورها و نرم افزارهای سوم شخص

یک کار مهم دیگر برای خودکارسازی بررسی جدیدترین آپدیت درایورها و دیگر برنامه هاست. برنامه های خوب کمی وجود دارند که چنین کاری انجام می دهند یک از این برنامه ها Secunia Personal Software Inspector است. این برنامه به طور خودکار در آغاز ویندوز اینترنت را برای یافتن آپدیت نرم افزارها بررسی می کند و نظارت بر این موضوع را ادامه می دهد.

sshot-2010-10-03-21-44-00

برای بروز نگه داشتن خودکار درایورها، برنامه ای نظیر Device Doctor یا Slimdrivers را امتحان کنید. این ابزارها به طور کامل درایورها را اسکن می کنند و مطمئن می شوند که درایورهایتان بروز باشند.

sshot-2010-10-03-23-23-56

تذکر: در مورد Device Doctor به خاطر داشته باشید که از نصب نوار ابزار بی ارزش Ask Toolbar صرف نظر کنید.

تذکر: از آنجایی که این نرم افزارها با اینترنت سر و کار دارند در صورتی که مودم تان از آن دسته مودم هایی که به طور خودکار به اینترنت متصل می شوند نیست؛ برای این منظور می توانید از بخش اتصال خودکار به اینترنت پس از بالا آمدن ویندوز بدون نیاز به نرم افزار کمک بگیرید.

منبع:

www.howtogeek.com

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s